sauny producent bielsko biała

Dlaczego warto mieć prywatną saunę w domu? Czy musisz mieć pozwolenie?

Nie od dziś wiadomo, że sauna to doskonałe miejsce zarówno do wypoczynku, jak i regeneracji organizmu. Wiele osób “na własnej skórze” przekonało się o korzyściach płynących z regularnego przebywania z sauny. Kiedyś jednak, aby móc z niej skorzystać, trzeba było pojechać np. do salonu SPA. I choć mogłoby się wydawać, że żeby z niej skorzystać, trzeba udać się do specjalnego ośrodka bądź resortu, to w rzeczywistości tak nie jest. Obecnie tego typu obiekt można mieć także w swoim domu bądź ogrodzie i w związku z tym coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnej sauny w domu. Czy sauna w domu to dobra inwestycja? Zastanawiasz się, czy trzeba mieć pozwolenie na budowę sauny w przestrzeni domowej? Odpowiadamy!

Sauna domowa – dlaczego warto?

Wiele osób decyduje się na saunę do domu. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z dobrodziejstw takiego obiektu. Sauna ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na samopoczucie użytkowników. W wielu przypadkach jest także zalecana jako element leczenia. Nic więc dziwnego, że możliwość posiadania sauny we własnym domu, cieszy się ogromną popularnością. Ponadto korzystanie z łaźni pozwala się wyciszyć, a także zregenerować organizm. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto mieć saunę w domu, to odpowiedź brzmi tak!

Prywatna sauna? To możliwe!

Obecnie w naszym kraju działa coraz więcej profesjonalnych firm, które specjalizują się w kompleksowym projektowaniu i wykonywaniu różnego rodzaju saun. Jedną z nich jest firma ASMAR, która realizuje projekty nie tylko na zlecenie salonów Spa & Wellness, ale coraz częściej także prywatnych inwestorów. Oferta różnego rodzaju jest bardzo duża. Oprócz rozbudowanych łaźni fińskich czy grot solnych tworzymy też m.in. sauny ogrodowe, sauny do domu dostępne w różnych wielkościach i kształtach.

Tak naprawdę prywatną saunę można stworzyć niemal wszędzie. Na poddaszu, w piwnicy, a nawet salonie, chociaż oczywiście najczęstszym wyborem jest łazienka. Wykonując projekt, możemy dostosować wielkość sauny do metrażu pomieszczenia, w którym ją umieścimy.

sauna w domu

Budowa sauny – co trzeba wiedzieć?

Podczas planowania samodzielnej budowy sauny należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim ważne jest rozplanowanie przestrzenne, a także dobór właściwego pieca. Co więcej, należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie wszelkich elementów instalacyjnych. Jeżeli natomiast wiedza na ten temat nie jest wystarczająca, to warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy na co dzień zajmują się zarówno projektowaniem, jak i budową wszelkich obiektów związanych ze strefą spa. Jeśli szukasz właśnie profesjonalnej załogi, która pomoże Ci stworzyć wymarzoną saunę, to odwiedź naszą stronę. Oferujemy usługi wysokiej jakości, które gwarantują wysoką satysfakcję i zadowolenie.

Jakie mamy możliwości?

Saunę można zaprojektować w pomieszczeniu na etapie budowy lub postawić ją przed domem. W niedużej odległości od sauny powinniśmy ulokować prysznic. Będzie pod nim można schłodzić ciało po zabiegu. Sauny łazienkowe i ogrodowe, tworzy się na zlecenie prywatnych inwestorów i wykonuje się na wymiar. Powstają z odpowiedniego drewna, które jest odporne na wilgoć i wytrzymałe. Firma ASMAR korzysta z wysokiej jakości gatunków drewna. Między innymi z cedru kanadyjskiego, jodły kanadyjskiej, osiki, czy świerku. Oprócz tego stosujemy kamień naturalny.

W projekcie sauny uwzględniamy również takie elementy jak m.in. prawidłowa wentylacja czy oświetlenie. Każdy klient, który decyduje się na wykonanie sauny w swoim domu, może liczyć na fachowe doradztwo w zakresie doboru optymalnego rozwiązania. Własna sauna to nie tylko sposób na doskonały relaks, ale również możliwość regularnego wzmacniania odporności organizmu.

sauna ogrodowa wnętrze

Czy budowę sauny trzeba mieć pozwolenie?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, budowa sauny w domu lub ogrodzie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Większość osób zadaje sobie jednak pytanie, czy na budowę sauny trzeba mieć pozwolenie. W przypadku obiektu do 35m2 specjalne zezwolenie na budowę nie jest wymagane. Nie zmienia to faktu, że wszelkie plany należy zgłosić do właściwych urzędów. Warto również pamiętać, aby podczas planowania wstępnego projektu sprawdzić, czy montaż kabiny jest zgodny z decyzją o warunkach zabudowy. W celu ustalenia takich informacji warto udać się do urzędu gminy lub miasta.

Czy sauna w domu jest bezpieczna? 

Miłośnicy sauny cenią ją przede wszystkim za skuteczną poprawę wyglądu skóry oraz redukcję zmęczenia i stresu. Najlepsze efekty daje regularne korzystanie z jej dobrodziejstw, dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie sauny we własny

Sauna w domowym zaciszu będzie bezpieczna, jeśli wykonując ją spełnimy kilka wymogów technicznych. Projektując saunę w domu, należy pamiętać, aby piec i drzwi znajdowały się na tej samej ścianie kabiny. Wlot powietrza do sauny umieszczamy bezpośrednio nad piecem, a jego wylot powinien znaleźć się jak najdalej od wlotu.

Eksploatując ją, należy również pamiętać o zachowywaniu paru zasad bezpieczeństwa. Zapewnią nam spokój i pozwolą rozkoszować się przyjemnym ciepłem nie narażając domu na zbędne niebezpieczeństwo.

sauna fińska

Na co zwrócić uwagę wybierając saunę do domu?

  • Zasilanie – sauna w domu może być ogrzewana przy pomocy pieca na drewno albo elektrycznie. Decydując się na tę z ogrzewaniem na drewno, pamiętajmy o instalacji komina, którym dym będzie wydostawał się na zewnątrz. W przypadku zasilania elektrycznego zwróćmy uwagę na wielkość sauny. Do ogrzewania mniejszych saun może wystarczyć piec jednofazowy. Natomiast w przypadku większych niezbędny będzie piec trójfazowy.
  • Materiał – jakość materiału, z jakiego wykonana jest sauna ma bezpośredni wpływ na długość jej użytkowania. Sauny zrobione z wysokiej jakości drewna, służą przez wiele lat.
  • Obudowa pieca – aby zminimalizować ryzyko oparzenia, piec w bezpieczny sposób obudowuje się. Temperatura dobrze wykonanej obudowy pieca przekracza 50°C, nawet jeśli powietrze w saunie jest dużo gorętsze.
  • Zabezpieczenie odłączające zasilanie w momencie przegrzewania – piece najwyższej jakości wyposażone są w specjalne zabezpieczenie, które automatycznie odłącza zasilanie, kiedy w saunie dochodzi do przegrzania. Może się tak zdarzyć kiedy np. kamienie zostaną źle ułożone albo piec zostanie przykryty ręcznikiem).
  • Drzwi – drzwi sauny muszą zawsze otwierać się na zewnątrz. Nie mogą być całkowicie szczelne i powinny otwierać się nawet przez lekkie pchnięcie.