basen drewniany

Gdzie sprawdzi się basen drewniany?

Jeszcze do niedawna jednym z najczęściej wykonywanych materiałów do budowy basenu był beton. Od pewnego czasu jednak ta tendencja ulega zmianom. Doskonałą alternatywą okazuje się basen drewniany, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jego betonowy odpowiednik. Jakie są zalety takiego rozwiązania i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na wykonanie drewnianego basenu? Przedstawiamy najważniejsze plusy.

Basen drewniany – łatwiejsze wykonanie

Tym, co jest największą zaletą basenu wykonanego z drewna, jest przede wszystkim szybkość montażu. Podczas kiedy model wykonany z betonu musi mieć wystarczająco dużo czasu, aby wyschnąć, drewniany odpowiednik wystarczy złożyć. Istnieją dwie możliwości montażu – naziemny oraz wkopany. Zarówno jeden, jak i drugi ma swoje wady i zalety. Model wkopany przeznaczony jest dla mniejszych działek, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Dzięki jego umieszczeniu w ziemi działka wydaje się optycznie większa. Nad tym rozwiązaniem powinny się jednak dobrze zastanowić osoby mające małe dzieci. Zdecydowanie trudniej zabezpieczyć taki zbiornik wodny przed pociechami. Basen naziemny z kolei prezentuje się bardzo elegancko. Jest to doskonały wybór dla tych osób, które uwielbiają skoki do wody. Istnieje bowiem możliwość montażu specjalnej drabinki, czy skoczni.

Budowa basenu drewnianego – czas, koszt, zalety

Rozważmy przypadek basenu drewnianego naziemnego średniej wielkości, jak ma się takie rozwiązanie w porównaniu do innych opcji. Czas jaki zajmie jego konstrukcja jest porównywalny do stelażowych basenów z tworzyw sztucznych. Najbardziej długotrwałą częścią montażu jest wylewka betonowa jako podstawę basenu, która może zająć ok. 2 dni. Reszta procesu powinna pójść szybko i sprawnie, dlatego, że baseny drewniane to konstrukcje specjalnie przygotowane do szybkiego montażu. Wszystkie jego części przygotowane są w taki sposób, że wymagają jedynie złożenia i odpowiedniego podłączenia. Basen drewniany jest jedną z najlepszych opcji w kategorii czasu montażu.

Koszt basenu drewnianego

Solidny basen to niemały wydatek. Inwestując w tego typu obiekt chcielibyśmy by służył przez lata. Jednym z największych czynników jakie wpływają na cenę, jest jakość i rodzaj materiałów użytych do wykonania basenu. Czy znaczy to, że baseny drewniane są tańszym rozwiązaniem, dlatego, że wykonane są z niskiej jakości materiałów? Absolutnie nie! Jak zostało wspomniane wcześniej basen drewniany jest dużo prostszy i szybszy w montażu, dzięki czemu oszczędzamy spore pieniądze na kosztach robocizny. Dodatkowym atutem jest fakt, że baseny drewniane są prawie w pełni prefabrykowane. W ten sposób oszczędzamy na kosztach produkcji. Wyobraźmy sobie koszty jakie musielibyśmy ponieść, jeżeli drewno miałoby być docinane i dobierane indywidualnie do każdego projektu. Koszty były by za każdym razem ogromne. Na szczęście, producenci basenów drewnianych oferują sprawdzone modele, dzięki czemu nie tylko zyskujemy na cenie, ale również na jakości.

Zalety basenów drewnianych

Oprócz nie długiego czasu konstrukcji i ceny znacznie niższej niż baseny w innych technologiach, baseny drewniane mają jeszcze więcej zalet. Dla wielu ludzi wygląd i tekstura drewna to ogromna zaleta, a naziemny basen drewniany prezentuje się szczególnie elegancko. Dodatkowo basen drewniany kupimy zwykle potrzebnym do jego uruchomienia osprzętem (skimmer, pompa) ujętym w cenie. Drewno, jeżeli jest w odpowiedni sposób pielęgnowane jest materiałem trwałym, a przy tym jest doskonałym materiałem na basen, chociażby ze względu na to, że jest doskonałym izolatorem. W połączeniu z basenową pompą ciepła, będziemy mogli z niego korzystać od wiosny do jesieni.

Basen drewniany połączony z innymi konstrukcjami

Istnieje wiele opcji w aranżacji basenu drewnianego. Niektóre z nich są klasyczne, inne prezentują się nietypowo i połączone są z innymi konstrukcjami. Bardzo chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest budowa basenu:

  • połączonego z wyjściem tarasowym,
  • w formie osobnego budynku w ogrodzie, gdzie dodatkowo zamontowana jest sauna lub specjalna wanna z jacuzzi.

Nie jest to standardowe rozwiązanie i bez wątpienia nie każdy może sobie na nie pozwolić. Najważniejszą kwestią jest posiadanie odpowiedniej działki. Aby w pełni cieszyć się wielkością basenu połączonego z wyjściem tarasowym, należy dysponować wolną przestrzenią, której powierzchnia wynosi co najmniej 5×5 m. Im większa działka, tym większe możliwości. W przypadku wspomnianych osobnych budynków, w których montowane są baseny – minimalna przestrzeń konieczna do wykorzystania to zazwyczaj 8x8m.

Baseny drewniane coraz chętniej wybierane są nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez ośrodki wypoczynkowe urządzane w stylu dawnych lat.