suana

Czego nie może zabraknąć w saunie?

IMG  scaled

W naszym kraju ciągle jeszcze sauna nie jest powszechnym wyposażeniem domu, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na jej montaż, aby móc korzystać ze wszystkich zalet zdrowotnych i relaksacyjnych tego miejsca. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy jakie warunki musi spełniać dom, żeby można było zbudować w nim saunę i co koniecznie musi się w niej znaleźć. Jakie akcesoria do sauny warto zakupić?

Najlepiej zaplanować budowę sauny jeszcze na etapie budowy domu. Etap projektowania domu to idealny moment na zaplanowanie optymalnego miejsca dla sauny. Aby sauna mogła powstać w naszym domu, musimy dysponować niezbędną przestrzenią. Kabina sauny nie powinna wypełniać całkowicie pomieszczenia, w którym się znajduje. Jest to ważny warunek, ponieważ dzięki wolnej przestrzeni powietrze będzie swobodnie omywać jej ściany, co wpłynie na zwiększenie jej żywotności (ściany sauny nie zostaną zniszczone przez działanie wysokiej temperatury). Warto przemyśleć wybór miejsca, w którym umieścimy saunę, ponieważ nie jest to bez znaczenia dla późniejszej przyjemności korzystania z niej. W polskich domach najczęściej montowano sauny w przypadkowych lokalizacjach (np. w piwnicach czy na poddaszach). W tej chwili najmodniejsze jest umieszczanie sauny w widocznych miejscach, do których mamy łatwy dostęp. Popularne staje się lokalizowanie jej w salonach kąpielowych albo budowanie jej w ogrodzie.

Jaki rozmiar sauny będzie odpowiedni?

Następnie należy wybrać piec. Do wyboru mamy dwa rodzaje pieców do saun: elektryczne albo na drewno. W przypadku tych na drewno, trzeba pomyśleć o wyprowadzeniu komina poza saunę. Jeśli chodzi o piece elektryczne, należy wykonać odpowiednie przyłącze elektryczne. W Polsce przepisy mówią, że urządzenia elektryczne powyżej 5 kW wymagają zasilania trójfazowego.

Warto zastanowić się nad optymalnym rozmiarem sauny. Za mała sauna może nie zmieścić wszystkich chętnych do jej używania, ale za duża też nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku za dużej sauny do jej rozgrzania trzeba będzie poświęcić dużo czasu oraz energii. Ze względów ekonomicznych należy najpierw dobrze przemyśleć ile osób zamierza z niej korzystać i dopasować wielkość sauny do ilości użytkowników.

Współczesne sauny mogą być naprawdę niewielkie, niektóre modele są wielkości 1m x 1m. Dzięki temu, można rozważać montaż sauny nawet w małych mieszkaniach czy domach. Warto mieć ją w swoim domu, aby spędzać wolny czas na zdrowym relaksie zamiast np. przed ekranem telewizora.

Jak dobrać piec do sauny?

Piec jest podstawowym elementem, nad którym trzeba się zastanowić, kiedy zapadnie już decyzji o chęci posiadania sauny. Zapewnia on odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza. Piec powinien być dostosowany do wielkości sauny oraz ilości osób, która będzie z niej korzystać. Największe znaczenie wśród cech pieca będzie miała jego kubatura, czyli objętość pieca.

Informacja, którą warto mieć na uwadze, jest taka, że do 1 m3 kubatury jest potrzebny 1 kW mocy pieca do sauny. Producenci na polskim rynku proponują przedział mocy od 3 do 9 kW. Idzie za tym fakt, że sauny przystosowane do takiej mocy będą mierzyć od 4 do 12 m3.

Niezwykle ważnym elementem, który trzeba mieć na uwadze, są elementy nieizolowane m.in. szklane drzwi. Jeżeli jest się w ich posiadaniu, każdy metr z elementami nieizolowanymi będzie podnosił kubaturę o 1,2 m3. W przypadku wykonania ścian z nieizolowanych bali drewnianych, objętość należy pomnożyć x 1.5. Warto przy tym mieć na uwadze przyłącze trójfazowe, które zwiększa ilość przelewanej wody. Ponadto ich niewątpliwą zaletą jest możliwość instalacji elektrycznej na trzy autonomiczne sieci.

W sytuacji, kiedy użytkownikowi zależy na prawidłowym dobraniu pieca do sauny, każdy szczegół będzie niezwykle istotny. Dobrze dobrana moc będzie sprawiała, że doskonała temperatura sprawi, że każdy seans będzie niezapomniany. Na szczęście na rynku są specjaliści, którzy pomagają w tej kwestii, więc warto wziąć pod uwagę skorzystanie z ich pomocy.

Piec opalany drewnem

Piec opalany drewnem jest ukierunkowany na osoby, które pragną z każdego seansu zrobić niesamowite przeżycie. Zapach drewna stworzy odpowiedni klimat, który wraz z właściwościami sauny wpłynie bardzo korzystnie na zdrowie. Piece opalane drewnem są wspaniałym rozwiązaniem m.in. do sauny fińskiej. Dodatkowo w niektórych przypadkach pieców opalanych drewnem można spotkać się z powiększonym asortymentem o pojemniki na wodę, która ma na celu wytwarzać dodatkową parę. Oprócz tego niekiedy mogą posiadać osobne pomieszczenie, z którego jest opalane drewno. Odległość między nim a sauną powinna wynosić min. 50 cm. 

Przebywanie w saunie wpływa kojąco na organizm i jest reduktorem stresu oraz napięcia. Jedyną niedogodnością, w przypadku pieców opalanych drewnem, może być jego częsta pielęgnacja oraz czyszczenie. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że elementy, którymi będzie się posługiwać do pełnoprawnej kuracji, są bardzo często łatwopalne. 

Piec elektryczny

Kolejnym rodzajem pieców stosowanych w saunach to piece elektryczne, które są z pewnością bardziej komfortowe, a ich obsługa nie wymaga wiele pracy. W większości przypadków będzie on poręczniejszy, gdyż nie ma potrzeby czyszczenia go z taką częstotliwością jak pieca opalanego drewnem. Z tego samego powodu piece elektryczne wydają się być bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jednakże warto pamiętać, że piec elektryczny nie stworzy takiego samego klimatu, który da zapach palonego drewna. Jest prosty i intuicyjny oraz może stanowić za dodatkowe źródło ciepła w domu.

Sterowniki do sauny

Przykładem użytecznego elementu, w który warto się wyposażyć, jest sterownik do saun. Sterowniki pozwalają kontrolować najważniejsze parametry sauny, takie jak np. temperaturę, wilgotność pary, czas pracy pieca lub generatora itd. .

Jakie możliwości daje sterownik do sauny?

Za sprawą sterownika do sauny można samodzielnie zaprogramować najważniejsze funkcje, takie jak np. czas włączenia i wyłączenia pieca, temperatura, poziom wilgotności. Oprócz tego nowoczesne sterowniki umożliwiają sterowanie wentylacją, oświetleniem czy nagłośnieniem. Część z nich pozwala na kontrolowanie działania sauny przy pomocy telefonu. Są i takie, które umożliwiają zastosowanie programu automatycznego wietrzenia pomieszczenia po zakończeniu sesji. Możliwości jest naprawdę wiele w zależności od tego, jaki model wybierzemy.

Akcesoria które warto mieć w saunie

Aby relaks w saunie był przyjemny i komfortowy, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne akcesoria do sauny od sprawdzonych producentów, które wyróżniają się nie tylko wysoką jakością, ale i estetycznym wyglądem.

Ceber

akcesoria do sauny

To bardzo ważny akcesorium, które powinno być stałym elementem wyposażenia sauny. Służy do przechowywania wody, którą polewa się rozgrzane kamienie podczas seansu w saunie. W ten sposób wytwarzana jest odpowiednia ilość pary. Jaki powinien być ceber? Przede wszystkim musi być wygodny w utrzymaniu i czerpaniu wody. Ważna jest też jego pojemność, która zależy od tego, jaką ilość wody potrzebujemy podczas jednego zabiegu w saunie. W naszej ofercie znajdziesz różne propozycje cebrów, które różnią się nie tylko pod względem pojemności i estetyki, ale i materiałów, z których zostały wykonane. Zapewniamy cebry m.in. aluminiowe, bambusowe, ze stali nierdzewnej, z miedzi itp.

Chochla

Chochla służy do polewania wody w saunie. Wraz z cebrem stanowi idealny zestaw, który umila seanse wśród gorącej pary. W naszej ofercie znaleźć można m.in. chochle bambusowe, które są odporne na wchłanianie wody. Oprócz tego zapewniamy również chochle aluminiowe i drewniane.

Czapka

Jest to charakterystyczne nakrycie głowy, które stanowi zabezpieczenie dla zdrowia zarówno podczas sesji w saunie mokrej, jak i suchej. Podstawową funkcją czapki do sauny jest ochrona głowy przed przegrzaniem. W saunie najwyższe temperatury panują w górnych warstwach. W związku z tym głowa jest najbardziej narażoną na przegrzanie, które może doprowadzić nawet do omdlenia, zawrotów głowy, przyspieszonego bicia serca oraz bólów w klatce piersiowej. Jest to więc jedno z ważniejszych akcesoriów, jakie należy zapewnić w każdej saunie. W naszej ofercie znajdziesz wygodne czapki filcowe w różnych kolorach.

Kamienie

W saunie nie może zabraknąć kamieni. Są potrzebne do utrzymywania optymalnej temperatury i wilgotności, gdyż magazynują ciepło. Rozgrzewa się je przy pomocy wody. Po polaniu wodą wytwarzają przyjemną parę. Rodzajów kamieni do sauny jest wiele. W naszej ofercie znajdziesz m.in. oryginalny kamień do pieczenia kiełbasek oraz różnorodne kamienie ozdobne.

Klepsydra

Służy do odmierzania czasu potrzebnego na przeprowadzenie prawidłowego zabiegu w saunie. Stanowi tradycyjny sposób pomiaru czasu. Oprócz funkcji praktycznych jest również bardzo stylowym dodatkiem, który pozwala na stworzenie klimatycznej aranżacji w pomieszczeniu.

Termo-higrometry

Służy do rejestrowania temperatury i wilgotności. Dzięki niemu można utrzymać prawidłowej warunki w saunie. W naszej ofercie znajdziesz różne modele tych urządzeń od renomowanych producentów. Zapewniają nie tylko niezawodne działanie, ale i wyróżniają się oryginalnym wyglądem.

Zapachy do sauny

Aby dodatkowo urozmaicić sobie pobyt w saunie, a jednocześnie wzmocnić poziom relaksu, można zastosować odpowiednie aromaty zapachowe. Zapachy do sauny mogą być używane zarówno w saunie suchej, jak i parowej czy typu infrared. Otaczanie się przyjemnymi aromatami dodatkowo sprzyja rekreacji i odpoczynkowi.

Aromaty do sauny

Występują zwykle w formie koncentratu przeznaczonego do rozcieńczenia w wodzie, przez co jest to produkt niezwykle wydajny. W taki sposób uzyskanym roztworem następnie spryskujemy kamienie. W ofercie naszego sklepu internetowego panuje ogromna różnorodność wśród koncentratów, od mieszanek ziołowych, kwiatowych, owocowych i drzewnych do takich zapachów jak czekolada czy chleb.

Zioła do saun

By urozmaicić doznania w saunie, podczas seansów aromatycznych możemy używać również naturalnych mieszanek zapachowych składających się m. in. z suszonych ziół, owoców, czy kwiatów. Niewielką ilość wsypujemy do nawilżacza i zalewamy wodą.

Żele do saun na podczerwień

Ciekawym rozwiązaniem, które może dodać wrażeń zapachowych podczas seansów w saunie infrared są aromaty w formie żelu. Wystarczy otworzyć opakowanie aby móc cieszyć się aromatycznymi doznaniami. Są one również bardzo wydajne, gdyż w zależności od produktu, wystarczają one na aż 8 tygodni ciągłego działania.