suana

Czy twój dom ma odpowiednie miejsce na saunę?

W naszym kraju ciągle jeszcze sauna nie jest powszechnym wyposażeniem domu, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na jej montaż, aby móc korzystać ze wszystkich zalet zdrowotnych i relaksacyjnych tego miejsca. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy jakie warunki musi spełniać dom, żeby można było zbudować w nim saunę. Najlepiej zaplanować budowę sauny jeszcze na etapie budowy domu, tak aby na pewno znalazło się w nim odpowiednie miejsce na saunę. Etap projektowania domu to idealny moment na zaplanowanie optymalnego miejsca dla sauny.

Odpowiednia przestrzeń na saunę jest kluczowa

Aby sauna mogła powstać w naszym domu, musimy dysponować niezbędną przestrzenią. Kabina sauny nie powinna wypełniać całkowicie pomieszczenia, w którym się znajduje. Jest to ważny warunek, ponieważ dzięki wolnej przestrzeni powietrze będzie swobodnie omywać jej ściany, co wpłynie na zwiększenie jej żywotności (ściany sauny nie zostaną zniszczone przez działanie wysokiej temperatury).


Warto przemyśleć wybór miejsca, w którym umieścimy saunę, ponieważ nie jest to bez znaczenia dla późniejszej przyjemności korzystania z niej. W polskich domach najczęściej montowano sauny w przypadkowych lokalizacjach (np. w piwnicach czy na poddaszach). W tej chwili najmodniejsze jest umieszczanie sauny w widocznych miejscach, do których mamy łatwy dostęp. Popularne staje się lokalizowanie jej w salonach kąpielowych albo budowanie jej w ogrodzie.

Jaki wybrać piec do domowej sauny?

Do wyboru mamy dwa rodzaje pieców do saun: elektryczne albo na drewno. W przypadku tych na drewno, trzeba pomyśleć o wyprowadzeniu komina poza saunę. Jeśli chodzi o piece elektryczne, należy wykonać odpowiednie przyłącze elektryczne. W Polsce przepisy mówią, że urządzenia elektryczne powyżej 5 kW wymagają zasilania trójfazowego.

Jaki rozmiar sauny będzie odpowiedni?

Warto zastanowić się nad optymalnym rozmiarem sauny. Dużo zależy jakie miejsce na saunę znajdziemy w naszym domu. Za mała sauna może nie zmieścić wszystkich chętnych do jej używania, ale za duża też nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku za dużej sauny do jej rozgrzania trzeba będzie poświęcić dużo czasu oraz energii. Ze względów ekonomicznych należy najpierw dobrze przemyśleć ile osób zamierza z niej korzystać i dopasować wielkość sauny do ilości użytkowników.

Współczesne sauny mogą być naprawdę niewielkie, niektóre modele są wielkości 1m x 1m. Dzięki temu, można rozważać montaż sauny nawet w małych mieszkaniach czy domach. Warto mieć ją w swoim domu, aby spędzać wolny czas na zdrowym relaksie zamiast np. przed ekranem telewizora.