leżanki

Budowa basenu w hotelu – o czym musisz pamiętać? Wyjaśniamy

Basen w hotelu stał się standardem. Wobec tego obecnie jest to już nie tylko domena dużych obiektów, ale również tych mniejszych – hotelików, pensjonatów czy nawet domów wczasowych. To wszystko dlatego, że stanowi dodatkową atrakcję, która przyciąga gości. Należy jednak pamiętać, że jest to dość kosztowna i długoletnia inwestycja. Dlatego też, zanim rozpoczniesz budowę basenu w hotelu, dokładnie przemyśl kilka kwestii. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, co dokładnie powinno być tematem Twoich rozważań.

Jaki basen do hotelu?

Na początek zastanów się, jaki basen chcesz wybudować. Oczywiście ostateczna decyzja zależeć będzie od Twoich indywidualnych preferencji. Mimo wszystko pod uwagę warto wziąć jeden czynnik, a mianowicie to, kto będzie z niego korzystał. Chodzi o docelową grupę użytkowników. Czy są to dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, a może sportowcy? Dlaczego jest to tak ważne? Otóż basen hotelowy musi być dopasowany do oczekiwań gości. Wobec tego będzie to wpływało na jego wymiary i głębokość, temperaturę wody, a nawet zastosowane akcesoria.

Basen przelewowy czy skimmerowy?

W tym przypadku dobrze jest wybrać bardziej funkcjonalne i ekonomiczne rozwiązanie. Podczas wyboru uwzględnij przede wszystkim wielkość zbiornika. Skimmery montuje się na ścianach. Ich zadaniem jest zbieranie wody z basenu. Następnie pompa tłoczy ją na filtr, gdzie dochodzi do oczyszczenia wody. Po zakończeniu tej czynności ponownie wpuszcza się ją do akwenu. Skimmery sprawdzają się jednak głównie tam, gdzie straty wody są bardzo małe, czyli w prywatnych i kameralnych pływalniach.

Przy większych basenach i miejscach częstszego użytkowania konieczne może być natomiast zastosowanie rynny przelewowej. Basen przelewowy ma zamontowaną specjalną kratkę, która znajduje się na brzegach. Pod akwenem znajduje się zbiornik, w którym zbierana jest woda. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu pompa ją zasysa i poddaje filtracji.

projekt basenu

Wykończenie basenu

Wykończenie basenu, czyli to, jak ostatecznie będzie się on prezentował, jest bardzo istotne. Wbrew pozorom goście zwracają na to uwagę – zwłaszcza wtedy, gdy dopiero decydują się na pobyt i przeglądają hotelową galerię. Zadbaj więc o to, aby pływalnia wyglądała estetycznie. Możesz ją wykończyć szklaną mozaiką bądź płytkami. W tym wypadku warto postarać się o jak najciekawszy efekt wizualny. Nie zapominaj też o podświetleniu. Taki zabieg stworzy wymarzoną atmosferę, która sprzyja odprężeniu.

Wyposażenie basenu

Podczas budowy basenu w hotelu nie należy zapominać o tym, że tego typu obiekt to nie tylko zbiornik wodny, ale również dodatkowe elementy, które stanowią jego wyposażenie. Poniżej przedstawimy kilka produktów, których zastosowanie powinno się w szczególności rozważyć.

Folia solarna

Jeśli w Twoim hotelu ma znajdować się basen zewnętrzny, to koniecznie pomyśl o folii solarnej. Dzięki niej woda pozostaje czysta, świeża i ciepła. To wszystko dlatego, że produkt ten chroni przed promieniowaniem słonecznym, co utrudnia glonom namnażanie. Znacznie łatwiejsze jest też nagrzewanie wody, przy czym jej parowanie zostaje zmniejszone.

Żaluzja z polikarbonu

Ta propozycja przyda się zarówno w przypadku basenu zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Żaluzja z polikarbonu zatrzymuje parowanie wody i ogranicza utratę ciepła, co generuje oszczędność energii. Jednocześnie zachowasz dzięki niej również czystość wody.

System filtracji i podgrzewania wody

Woda w basenie musi być czysta, a także pozbawiona szkodliwych substancji i drobnoustrojów. Niezbędne jest zatem wyposażenie zbiornika w system filtracji. Postaw przede wszystkim na nowoczesne urządzenia. Są one ciche, wydajne, a co najważniejsze – zapewniają niskie koszty eksploatacyjne. Oczywiście urządzenia dobierz do wielkości basenu. W przeciwnym razie proces filtracji nie będzie skuteczny. Jeśli zależy Ci na komforcie gości, to obowiązkowo zainstaluj też system podgrzewania wody.

Hydromasaż

Dla wielu gości basen jest miejscem relaksu. Bardziej niż możliwość wyczynowego pływania cenią sobie oni zatem urządzenia do hydromasażu. Obecnie ciężko więc spotkać pływalnię, która nie oferowałaby takiej atrakcji.

basen w hotelu

Budowa basenu w hotelu – powierz to zadanie specjalistom

Basen hotelowy musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Wymagana jest m.in. trwała i szczelna konstrukcja, a także odpowiednia ilość wejść i wyjść. Najlepiej więc budowę basenu w hotelu powierzyć specjalistom. Otrzymasz wówczas stosowny projekt i rzetelną realizację przedsięwzięcia. Pytanie tylko, jak znaleźć dobrego wykonawcę?

Chociaż tak mogłoby się wydawać, zadanie to wcale nie jest trudne. Dobra firma poszczycić się może:

– wieloma realizacjami,

– pozytywnymi referencjami,

– wykwalifikowanymi pracownikami,

– korzystaniem z wysokiej jakości materiałów,

– zastosowaniem nowoczesnej technologii.

Firmy, która stworzy dla Ciebie wymarzony basen, nie musisz szukać daleko – wystarczy, że zapoznasz się z naszą ofertą. Spełniamy wszystkie powyższe kryteria, świadcząc usługi na najwyższym poziomie. Podczas budowy wykorzystujemy tylko i wyłącznie trwałe materiały i urządzenia. Montujemy również dodatkowe wyposażenie, w tym niezbędne filtry, które spełniają wszystkie wymagane normy.