budowa basenu w domu

Budowa basenu w domu – czy to się opłaca? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Wiele osób chciałoby mieć w domu swój własny basen. Czy to jednak opłacalna inwestycja? Wokół tego pytania narasta najwięcej wątpliwości. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy więc je rozwiać. Odpowiemy zatem na pytanie, czy budowa basenu w domu to coś na co warto się zdecydować. W dalszej części poruszymy również szereg innych kwestii z tym związanych, takich jak to, na jaki basen się zdecydować. Czytaj dalej i sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat. Ile kosztuje budowa basenu?

basen poliestrowy

Czy warto wybudować basen w domu?

Kiedyś basen w domu był rzadkością. W końcu koszt takiego przedsięwzięcia nie jest mały. Nie oznacza to jednak, że jest to zupełnie nieopłacalne. To właśnie dlatego dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję.

Budowa basenu w domu to znakomity pomysł zwłaszcza wtedy, gdy lubisz pływać i robisz to bardzo często. Dojazdy na publiczną pływalnię mogą być naprawdę męczące. Do tego dochodzi tłok, stanie w kolejkach i często również wątpliwa higiena danego kąpieliska.

Problemy te znikają, kiedy masz dostęp do prywatnego basenu. Wówczas możesz pływać, kiedy chcesz i ile chcesz. Nieograniczona możliwość uprawiania sportu i relaksu nad wodą niesie za sobą szereg zalet, a mianowicie poprawę wydolności, kondycji i zdrowia. Wdrożenie do swoich codziennych aktywności pływania to także doskonała recepta na ból kręgosłupa oraz pozbycie się zbędnych kilogramów.

Basen kryty czy otwarty?

Decydujesz się na wybudowanie basenu i co dalej? Pozostaje jeszcze pytanie, czy interesuje Cię pływalnia kryta, czy też otwarta. W tym drugim przypadku sama inwestycja jest zdecydowanie łatwiejsza i tańsza. Nieco inaczej sprawa wygląda natomiast wtedy, gdy pod wgląd weźmie się kwestie praktyczne.

basen ogrodowy

W naszym kraju klimat jest dość chłodny, a sezon na basen otwarty trwa zazwyczaj od 8 do 10 tygodni. W tym czasie wiele osób korzysta z basenów ogrodowych, które stanowią jedną z form wypoczynku podczas upalnych dni. Jeśli zależy Ci na takim właśnie relaksie, to basen otwarty może być wystarczający. Jeśli jednak pływanie to Twoje hobby, które chciałbyś uprawiać przez cały rok, to lepiej jest postawić na krytą pływalnię. Pamiętaj tylko, że przy basenach wewnętrznych jest szereg warunków, które trzeba spełnić, aby budowa była w ogóle możliwa. Koszt budowy basenu krytego może być znacznie wyższy od basenu zewnętrznego m. in. ze względu na koszty wykonania profesjonalnej centrali wentylacyjnej. Do budowy i wykończenia budynku należy również użyć, najczęściej droższych, materiałów budowlanych do stref mokrych. Drugą opcją budowy basenu krytego jest wykonanie go na zewnątrz i montaż teleskopowego zadaszenia na profilach aluminiowych z przeszkleniem z tworzywa sztucznego np. poliwęglanu. Koszt budowy basenu krytego w taki sposób może zostać obniżony względem basenu wewnątrz w budynku.

O czym należy pamiętać, decydując się na budowę basenu w domu?

Budynek, w którym ma znajdować się basen, musi być do niego przystosowany. Warto więc o tym pomyśleć, jeszcze zanim rozpoczniesz budowę domu. To umożliwi realizację inwestycji i obniży koszty związane z dostosowaniem pomieszczeń. Podstawą jest przede wszystkim użycie do budowy odpowiednich materiałów. Powinny być one odporne na wilgoć i działanie chemii basenowej. Równie ważne jest też prawidłowe ocieplenie ścian, izolacja przeciwwilgociowa oraz sprawny system wentylacyjny. Jakiekolwiek zaniedbania z tej strony mogłyby skutkować nadmiernym parowaniem, unoszącym się zapachem chloru w całym domu bądź też niszczeniem obudowy okien i innych elementów. Dlatego też na początek należy stworzyć projekt basenu. Na jego podstawie będziesz wnioskował o uzyskanie prawnego pozwolenia na budowę krytego basenu. Lepiej więc to zadanie powierzyć specjalistom.

Wymiary basenu do użytku prywatnego

Na początek zadaj sobie pytanie, w jakim celu ma być użytkowany Twój basen. Dokładne wymiary pływalni zależą bowiem od indywidualnych potrzeb jej użytkowników. Jeśli zależy Ci jedynie na rekreacji, wówczas wystarczy, aby kąpielisko miało około 8-12 m długości i 4-8 m szerokości (dobrym rozwiązaniem może okazać się basen poliestrowy). Maksymalna głębokość to natomiast 1,5 m. Wartości te są optymalne pod względem ekonomicznym i użytkowym. Umożliwiają zarówno rekreację, jak i swobodne pływanie. Nie pozwalają jednak na skoki do wody. Dbając o bezpieczeństwo, taki basen musi mieć co najmniej 2,3 m głębokości. Wyklucza on jednak zabawy w wodzie.

basen ogrodowy w nocy

Koszt budowy basenu w domu?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaki dokładnie jest koszt budowy basenu w domu. Sama inwestycja nie należy do tanich, a suma może przekraczać nawet 100 tysięcy złotych. Ostatecznie jednak wszystko zależy od rozmiarów basenu, materiałów użytych podczas budowy, a także zastosowanych elementów wyposażenia. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że budowa basenu to nie tylko niecki, ale też szereg innych elementów. Rury doprowadzające wodę, filtry, urządzenia podgrzewające – to wszystko jest potrzebne, aby korzystanie z pływalni było w ogóle możliwe. Do tego dochodzą koszty eksploatacji basenu, czyli ogrzewania, filtrowania, preparatów dezynfekujących itp. Tutaj również spotkać się można ze sporymi widełkami. Najczęściej jednak trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu od 3000 do 8000 złotych rocznie. Jeśli więc interesuje Cię budowa basenu w domu, to najlepiej skorzystać z indywidualnej wyceny takiej inwestycji. Wykonamy ją dla Ciebie w naszej firmie. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem maila i przedstaw szczegóły, a my na ich podstawie dokonamy stosownego wyliczenia kosztów budowy lub montażu basenu. Zajmujemy się również przygotowaniem projektów i późniejszą ich realizacją.