grota solna

Grota solna. Gdzie można ją zbudować?

Od kilku lat w Polsce rośnie popularność grot solnych. Powstający w nich mikroklimat ma bardzo dobry wpływ na organizm, w tym pozwala zrelaksować się. Wiele osób odwiedza groty solne przy okazji wizyt w SPA czy w uzdrowiskach, jednak tego typu miejsce może otworzyć właściwie każdy. Grota solna to może być idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Seans w grocie solnej może stanowić wybawienie dla osób mieszkających w miastach. To dla nich jedyny sposób, by regularnie przebywać w miejscu, w którym powietrze jest pełne minerałów. Korzystanie z dobrodziejstw groty solnej podnosi odporność, wpływa pozytywnie m.in. na pracę organów wewnętrznych, zmniejsza oddziaływanie stresu, poprawia pracę górnych dróg oddechowych.

Groty solne najczęściej możemy spotkać w miejscowościach uzdrowiskowych oraz w SPA. Korzystać z nich mogą zarówno kuracjusze, jak i osoby z zewnątrz. Jeden seans w grocie trwa zazwyczaj około 50 minut i kosztuje kilkanaście złotych.

Do groty solnej można również udać się w większych miastach. Nie ma ich jednak na razie tak dużo, dlatego to interesująca nisza na rynku tego typu usług. Osoby dysponujące budżetem mogą również wybudować grotę solną na własne potrzeby, również w domu.

Grota solna. Jaki jest jej koszt?

Grota solna i jej eksploatacja nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień, ani wykształcenia medycznego. Wystarczy mieć nieco miejsca, najlepiej w piwnicy lub na parterze budynku, ponieważ na ścianach i sufitach znajdzie się około 20 ton soli. Pomieszczenie nie musi być duże – wystarczy około 20-30 mkw., ale powinno mieć solidne ściany nośne. Dobrze, by w pobliżu znajdowała się toaleta. Konieczne będzie również zainstalowanie dobrej klimatyzacji oraz wentylacji.

Przygotowanie groty solnej trwa kilka tygodni. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która jednocześnie zaprojektuje oraz wykona obiekt. Przy montażu wykorzystuje się kilka rodzajów soli, w tym z mórz: Martwego, Bałtyckiego oraz Czarnego. W pomieszczeniu należy utrzymywać stałą temperaturę około 25 °C.