basen ogrod

Jaki basen do ogrodu wybrać? Odpowiadamy!

Basen we własnym ogrodzie to marzenie wielu z nas, szczególnie w okresie upałów. W Polsce okres letni jest z roku na rok coraz gorętszy, a co za tym idzie, posiadanie prywatnego basenu wkrótce stanie się już nie tylko synonimem luksusu, a popularnym zakupem, a w pewnych przypadkach koniecznością! Należy zatem zadać sobie pytanie, jaki basen jest dla Ciebie? Jeżeli marzy nam się basen w ogrodzie, musimy zastanowić się, jaki typ najlepiej nam odpowiada. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów basenów, od dmuchanych baseników dla dzieci, przez baseny stelażowe, do poliestrowych i murowanych basenów w ziemi.

Najlepszy basen do ogrodu – który wybrać?

Od wielu lat w ogródkach naszych znajomych możemy natknąć się na najpopularniejszy typ basenów – dmuchane baseniki czy brodziki dla dzieci. To przenośna, łatwa w utrzymaniu atrakcja na lato dla najmłodszych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od najprostszych wanienek po najróżniejszych kształtów dmuchane budowle. Dla nieco starszych dzieci bardziej odpowiednie będą baseny rozporowe.

Basen stelażowy – popularne rozwiązanie.

Jeżeli zależy nam, by w naszym ogrodzie kąpieli mogli zażyć również dorośli, musimy pomyśleć o basenie pokaźniejszych rozmiarów. Najbardziej podstawowym typem będzie basen stelażowy, który jest wysoki i mieści się w nim kilka dorosłych osób. Aby wygodnie z niego korzystać, musimy zaopatrzyć się w drabinkę. Konieczne będą również akcesoria pozwalające nam utrzymać czystość wody. Basen stelażowy można postawić na całe lato, trzeba jednak dbać o odpowiednią jakość wody i chronić go w wypadku opadów atmosferycznych.

Baseny drewniane do ogrodu – lepsza alternatywa.

Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie oraz odpowiednie środki, doskonałym pomysłem jest basen naziemny drewniany. Stanowi on sam w sobie ozdobę ogrodu i pozwala na komfortową kąpiel. Tego typu baseny są bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne i są całoroczne. Wykonane są zwykle z drewna, specjalnego linera basenowego oraz innych urządzeń techniki basenowej. Jest to rozwiązanie, które robi wrażenie. Gama rozmiarów jest dość szeroka. Wielkość basenów zaczyna się w podobnych rozmiarach co duże baseny stelażowe, a kończy w naprawdę dużych rozmiarach podobnych jak sporych rozmiarów baseny murowane.

Basen poliestrowy – nowoczesny i przystępny.

Wśród basenów wkopanych w ziemię dwiema najpopularniejszymi rozwiązaniami są baseny poliestrowe i baseny murowane. Basen poliestrowy to nowoczesne rozwiązanie polegające na umieszczeniu prefabrykowanej niecki basenowej wykonanej z poliestru w przygotowanym wcześniej wykopie. Prefabrykowana niecka do basenu sprawia, że ogólne koszty budowy zmniejszają się, między innymi ze względu na niższy koszt materiału, czy niższe koszty robocizny. Niecki poliestrowe znajdziemy u dystrybutorów w wielu opcjach kolorystycznych i wielkościach. Należy jednak zwrócić uwagę na technologię wykonania niecki, ponieważ jedna nie jest równa drugiej. Różnią się one między innymi ilością warstw, grubością i rodzajem warstwy izolacyjnej czy gwarancją producenta.

Basen murowany – tradycja i jakość.

Najbardziej tradycyjny, ale i ekskluzywny rodzaj basenu to bez wątpienia basen murowany. Podrodzajów tego typu basenu jest wiele. Różnią się one od siebie przede wszystkim materiałami użytymi do wykonania ścian i dna basenu, materiałem użytym do wykończenia, technologią filtracji itd. . Jedną z najpiękniejszych, a zarazem opcją premium, jest wykończenie ścian basenu mozaiką i kafelkami. Istnieją jednak bardziej przystępne opcje. Możliwe jest zamontowanie m. in. linera basenowego. Istnieje również wiele rodzajów systemów filtracji przeznaczonych do basenu do ogrodu. Zwykle w prywatnych basenach montowane są skimmery, natomiast dostępna jest opcja o wiele ciekawsza, pozwalająca na zrównanie lustra wody w wysokością ziemi. Podobnie sprawa się ma z dozowaniem chemii. Dostępną na rynku opcją jest automatyczny system dozowania chemii, który znacząco ułatwia utrzymanie odpowiedniego stanu wody.

Basen do ogrodu – o czym warto pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na montaż basenu w naszym ogrodzie, powinniśmy dokładnie przemyśleć, na jak duży zbiornik możemy sobie pozwolić. Warto pamiętać, że musi on stać na słońcu, aby woda miała szansę się nagrzać. Inną popularną opcją do podgrzewania jest pompa ciepła. Należy też pamiętać o tym, że konieczne będzie regularne czyszczenie wody, zarówno z widocznych zabrudzeń, jak i z tych niewidocznych. Bardzo istotne jest kontrolowanie poziomu pH wody, ozonowanie lub chlorowanie i filtrowanie.

Który basen będzie najlepszy dla Ciebie?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na swój budżet. Nie powinniśmy zbytnio oszczędzać wybierając typ basenu dla siebie. Szukając na wyrost cięć w kosztach ryzykujemy, że inwestycja, która powinna nam służyć wiele lat, stanie się awaryjna lub nieużywalna w bardzo krótkim czasie. Zwróćmy również uwagę na to ile miejsca w ogrodzie mamy dostępne. Duże baseny drewniane potrzebują nie tylko dużo miejsca na swoją konstrukcję, ale również sprawiają, że ogród wizualnie znacząco się zmniejsza. Jeżeli będzie tak w Twoim przypadku, najlepiej przyjrzeć się dostępnym opcją basenów wkopanych.