wanna spa pluto

Wanny SPA – najważniejsze informacje. Co musisz o nich wiedzieć?

Prywatna wanna spa to nielimitowany dostęp do relaksujących kąpieli, masażu całego ciała, które z pewnością zapewnią korzyści dla zdrowia ich użytkowników. Zakup wanny spa do ogrodu to poważna inwestycja. Czy będziemy korzystać z wanny spa na tyle często, by usprawiedliwić jej zakup? Odpowiedź może być różna dla każdego z nas. Zatem przed jej zakupem należy się zastanowić jaka wanna będzie nam odpowiadała, pod względem wielkości, wyglądu, dodatkowych funkcji i ceny.

Jak wybrać odpowiednią wannę spa do ogrodu?

Podczas wyboru wanny należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które wpłyną na to, jaka wanna będzie odpowiednio pasować do miejsca, jakie chcemy na nią przeznaczyć. Najpopularniejszym miejscem na domowe spa jest ogród lub taras. Wanny spa, nawet nienapełnione wodą, są ciężkimi obiektami. Dlatego, należy zapewnić im stabilne, wyrównane i utwardzone podłoże. Jeżeli chcielibyśmy umieścić wannę w ogrodzie, warto rozważyć wylewkę. Możemy ją jednak umieścić również w pomieszczeniach zamkniętych. Doskonałym miejscem na wannę jest ogród zimowy. Możemy również do tego celu przeznaczyć osobne pomieszczenie w domu. Wiele modeli wanien SPA z pompami o wyższej mocy lub większej ich ilości wymagają również podłączenia trójfazowego, na co należy zwrócić uwagę podczas fazy planowania przed zakupem.

kąpiel w wannie spa

Jaki rozmiar wanny spa jest odpowiedni dla Ciebie?

Odpowiadając sobie na to pytanie, musimy rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim rozważmy, ile miejsca realnie jesteśmy w stanie przeznaczyć na wannę. Należałoby dobrać wannę do dostępnego miejsca w taki sposób, aby wokół niej można było się swobodnie poruszać. Dobranie wanny w tym zakresie nie powinno stanowić większego problemu, ponieważ wanny możemy znaleźć od naprawdę małych 2-osobowych rozwiązań, do 9-osobowych gigantów, a nawet minibasenów swim spa z miejscem do pływania, wyposażonym w przeciwprąd.

Następnie zastanówmy się, ile osób będzie korzystało z wanny regularnie. To ile osób będzie korzystało z wanny na co dzień to tylko jedna z wielu kwestii. Jeżeli często jesteśmy odwiedzani przez rodzinę, z którą chcielibyśmy spędzić czas podczas relaksu w wannie, powinniśmy uwzględnić to, dobierając odpowiednią ilość miejsc, ale to nie wszystko. Czy chcemy, aby razem z nami korzystali z niej zaproszeni goście? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, być może należałoby rozważyć zakup wanny z zapasem miejsc. Natomiast jeżeli wanna spa będzie użytkowana wyłącznie przez 1-2 osoby najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jak najmniejszego rozwiązania, najlepiej z leżankami.

Które funkcje w wannie spa są dla Ciebie niezbędne?

Istnieje wiele opcji dodatkowego wyposażenia, które zwiększą komfort korzystania z wanny spa. Pośród dostępnych opcji wyposażenia wanien znajdziemy takie, które mają funkcję czysto kosmetyczną, przez takie, które ułatwiają eksploatację wanny, do takich, które dla jednych będą zbędnie, a dla innych będą konieczne.

Z opcji niemających większego wpływu na obsługę i eksploatację wanny możemy wyróżnić m.in. wodospady i fontanny. Jeżeli zależy nam na ich efekcie wizualnym, należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu wanny, czy wygląd i moc strumieni nas zadowala.

dysze w wannie spa

Oświetlenie w wannach spa

W zakresie oświetlenia wanien spa panuje duża różnorodność. Wiele dostępnych wanien z wyższej półki cenowej oferuje naprawdę bogate i robiące wrażenie oświetlenie. Oświetlenie może znajdować się w wielu miejscach np. w narożnikach zewnętrznych wanny, w zagłówkach, w niecce oświetlając lustro wody, w dnie niecki. Jeden z lepszych efektów dają podświetlane dysze hydromasażu. Oświetlenie wanny spa nie jest bez znaczenia. Dzięki niemu korzystanie z wanny wieczorem i po zmroku daje niepowtarzalny klimat. W wannie z bogatym oświetleniem LED możemy korzystać również z dobrodziejstw chromoterapii.

Inne dostępne opcje

Bardzo popularny wśród posiadaczy wanien jest montaż pasujących stylem dodatkowych rozszerzeń w wannach takich jak, schodki, poręcze, parasole czy stoliki. Dla wielu ludzi najważniejsze jednak jest nagłośnienie. Wielu popularnych modelach montowane są podstawowe systemy nagłośnienia. W tańszych modelach zwykle będą to uniwersalne średniotonowe głośniki. Za opcję z rozbudowanym systemem audio, zawierającym średniotonowe głośniki, subwoofer i kontrolę przez aplikacje w smartfonie będziemy musieli dodatkowo dopłacić.

Wydajność energetyczna wanien spa – od czego zależy?

Jest kilka rzeczy, które mają wpływ na zużycie energii elektrycznej w przypadku wanien spa. Bez wątpienia za największą część konsumpcji energii odpowiada system ogrzewania wody i pompy hydromasażu. Bez względu na to, czy będziemy z korzystać z wanny zimą, nie możemy doprowadzić do jej zamarznięcia. Całkowite pozbycie się wody z niecki i układu nie jest rozwiązaniem, ponieważ pozostawienie opróżnionej z wody wanny na zimę może doprowadzić do jej uszkodzenia. Odpowiednią praktyką zimą, jest stałe utrzymywanie wody w temperaturze powyżej zera.

Skoro zatem będziemy stale ogrzewać wodę w wannie i podgrzewać ją do odpowiedniej temperatury przed użyciem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na izolację termiczną wanny. Izolowanymi elementami w wannach spa powinny być ściany boczne obudowy, podstawa wanny, czy spodnia strona niecki. Sam fakt, że wanna posiada termoizolację, nie znaczy jeszcze zbyt wiele. Zwróćmy szczególną uwagę na grubość i jakość materiałów użytych do izolacji. Ważnym czynnikiem jest odpowiednia termo pokrywa. Jeżeli nasza wanna ogrodowa będzie wyposażona w odpowiednią izolację i będziemy odpowiednio korzystać z termo pokrywy, to temperatura wody spadnie mniej do czasu kolejnego użycia. Dzięki temu grzałka będzie mogła pracować krócej i mniej intensywnie. Drugim czynnikiem jest częstotliwość i intensywność, z jaką korzystamy z wanny, choć jest to raczej czynnik drugorzędny. Jeżeli wybierzemy zatem bardzo energooszczędną opcję, koszty prądu nie odbiją się znacząco na naszym portfelu.

Zakres cenowy wanien spa – która opcja jest dla Ciebie?

Ceny wanien spa dostępnych na rynku występują na bardzo szerokiej skali cenowej. Jednak wybierając wannę, która powinna być przemyślaną inwestycją, służącą przez lata powinniśmy jednak spojrzeć na wanny wyposażone w komponenty renomowanych europejskich i amerykańskich producentów. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, wybierając wannę, nie oszczędzajmy na jakości poszczególnych elementów, a zrezygnujmy z dodatkowych opcji. 

Z czego wynika cena wanien spa?

Głównym czynnikiem, wpływającymi na cenę jest przede wszystkim jakość poszczególnych elementów wanny spa, jak i ogólna jakość wykonania. Zastosowana technologia i funkcje sterowania również mają wpływ na cenę, ponieważ m.in. sterowniki czy pompy występują w bardzo różnych opcjach cenowych. Wpływ ma również wyposażenie dodatkowe takie jak system nagłośnienia czy zdalnego sterowania wanną przez aplikacje w smartfonie. Dużą częścią ceny jest jakość akrylowej niecki. Musi być ona bowiem wykonana w najwyższym standardzie, ponieważ jeżeli będzie służyć wiele lat, będzie ona podlegała wielu czynnikom zewnętrznym, na przykład zmianą temperatury. W zależności od ilości dysz i miejsc w wannie, należy zwiększyć ilość i moc pomp hydromasażu co znacząco zwiększa cenę.

cena wanien spa

Koszty dodatkowe przy zakupie wanien spa

Zwróćmy uwagę na to, że w koszty wanny spa należy również doliczyć, transport z magazynu producenta do magazynu dystrybutora, co raczej wiąże się z dostawą międzynarodową. Dodatkowo należy doliczyć koszty magazynowania wanny, która jest dość dużym obiektem, zajmującym sporo miejsca, wymagającym odpowiednich warunków przechowywania. Wielu producentów oferuje również bardzo długą gwarancję i zapewnia możliwość serwisowania po zakupie, która może być bardzo trudno dostępna u innych.

Sprawdź oferty wanien na: www.saunyasmar.com.pl

Dysze w wannach spa – rodzaje, ilość, funkcje

Podczas wyboru wanny ogrodowej konsumenci zwracają szczególną na ilość dysz. Czy jednak więcej znaczy lepiej? Tak i nie. Dysze w wannach spa to trochę bardziej skomplikowana kwestia i informacja na temat ich ilości nie jest wystarczająca. Jedną z ważniejszych kwestii jest rodzaj dysz. Jednym z podziałów jest podział na dysze wodno-powietrzne, które służą do masażu i dysze powietrzne, które odpowiadają za efektowne bąbelki, z którymi kojarzymy wanny spa.

Czy ilość dysz w wannie spa jest ważna?

Ilość dysz w wannie spa ma duże znaczenie, ale niekoniecznie w taki sposób, jaki się spodziewamy. Rozważmy kilka przykładowych sytuacji:

  1. Wanna spa ma wiele różnego rodzaju dysz, rozmieszczonych w taki sposób, aby masowały każdą część naszego ciała, ale obsługuje je jedna pompa słabej mocy. W tej sytuacji mimo dużej ich ilości i odpowiedniego rozmieszczenia, jakość masażu będzie bardzo niska.
  2. Spora ilość dysz jednak większość z nich to małe dysze powietrzne. Zapewnią one efektowny wygląd wanny, nie zapewnią one jednak zadowalającego masażu.
  3. Wanna ma niewielką ilość dysz wodno-powietrznych o różnych rozmiarach i funkcjach rozmieszczonych tak, aby zapewniały im dostęp do najważniejszych partii ciała. Dodatkowo została wyposażona w silną pompę. W takiej sytuacji mimo małej ilości dysz, wanna będzie doskonale spełniała jedną z najważniejszych swoich funkcji.

Jakość i trwałość dysz – na co należy zwrócić uwagę?

W wannach o bardzo dużej ilości dysz z ceną zauważalnie niższą niż inne podobne modele, możemy spodziewać się słabej jakości dysz wykonanych z wątpliwej trwałości i wytrzymałości, taniego plastiku. Należy również pamiętać, że mniej ruchomych części w dyszy tym bardziej będzie ona wytrzymała. Tańsze modele wykorzystują nie tylko słabej jakości materiały, ale również ruchome części, co brzmi jak idealna mieszanka pod awaryjny system.

Rozmieszczenie dysz w wannie

Odpowiednie rozmieszczenie dysz w wannie odgrywa ogromną rolę w jej użytkowaniu. W wannach wysokiej jakości możemy znaleźć dwa rozwiązania problemu rozmieszczenia dysz. Jednym z nich jest rozmieszczenie dysz na siedziskach i leżankach w taki sposób, aby każde stanowisko było odpowiednie do innej partii mięśni. Innym rozwiązaniem jest skupienie się na jednym ze stanowisk, najczęściej leżance, dzięki czemu zapewnia ona kompleksowy masaż, jednak pozostałe stanowiska nie powinny być wtedy całkowicie pominięte, ale również zapewniać relaksujące doznania.

Skuteczność dysz

Kiedy możemy mówić o skuteczności dysz? Dokładnie wtedy, kiedy jesteśmy w pełni zadowoleni z rozwiązań i opcji, jakie zapewnia nasza wanna. Masaż w wannie spa powinien przynosić ulgę w bólach mięśni i stawów, pomagać w pozbyciu się stresu i napięcia powstałego przez dzień. Dzięki wannie powinniśmy również poczuć się bardziej rozluźnieni, dzięki czemu powinna poprawić się jakość naszego snu.

Co dają kąpiele w wannie spa?

Kąpiele w wannie z hydromasażem, takiej jak wanna spa, dają szeroką gamę korzyści dla swoich użytkowników. Pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, jakie dają kąpiele w ciepłej wodzie i masaż, jest znany przez wielu. W profesjonalnych salonach spa, a nawet ośrodkach rehabilitacyjnych, kąpiele w wannie spa są jednym ze stosowanych zabiegów leczniczych. Regularne korzystanie z wanny łagodzi różnorodne bóle, wycisza, pomaga pozbyć się stresu, a przede wszystkim, jest relaksującym doświadczeniem. Jedną ze szczególnie ciekawych korzyści, jest poprawa jakości snu, która pozwala radzić sobie z pewnymi przypadkami bezsenności. Pomaga również w przypadłościach, które powoduje stres, takich jak nerwowość, bóle głowy, napięcie i ogólne rozdrażnienie.

Jednak korzyści z wanny spa nie kończą się tutaj. W dobrze zaprojektowana wanna to prawdziwe zbawienie. Po dniu pełnym ruchu, mięśnie całego ciała mogą być nadwyrężone, obolałe lub dawać uczucie dyskomfortu. Masaż w wannie spa pomaga na te dolegliwości. Jednym z bardzo polecanych zastosowań masaży jest przyśpieszenie regeneracji mięśni po intensywnym treningu. Ciepła woda w połączeniu z masażem poprawia krążenie krwi, dzięki czemu więcej tlenu i substancji odżywczych może znaleźć się w układzie krwionośnym, a jednocześnie pozwala szybciej pozbyć się niepożądanych produktów ubocznych metabolizmu. Na podobnej zasadzie opiera się pozytywny wpływ wanien spa w walce z cellulitem.

Woda w wannach spa – jak o nią dbać?

W zależności od metody dezynfekcji wody, jaką wybraliśmy do naszej wanny, powinniśmy okresowo testować w niej wodę odpowiednim testerem. Inny tester wybierzemy przy chlorowaniu wody, inny przy używaniu aktywnego tlenu, jeszcze inaczej wygląda sprawa w przypadku dezynfekcji bromem. Jeżeli wanna będzie użytkowana przez wąską grupę osób, może się okazać, że dezynfekcja aktywnym tlenem będzie wystarczająca. Często okazuje się jednak, że jest to za mało i należy rozpocząć chlorowanie wody.

czysta wanna spa

Oto jakie preparaty chemiczne stosujemy w wannach spa:

  • Chlor stabilizowany – najczęściej w formie tabletek, w przypadku wanien spa, o wadze 20g. Zwykle są to tabletki multifunkcyjne zapewniające nie tylko chlorowanie, ale również szereg innych podstawowych funkcji, które w większym stopniu realizowane są przez inne dedykowane preparaty. Chlor stabilizowany dostępny jest również formie granulek, jednak jest to rozwiązanie rzadziej stosowane.
  • Chlor niestabilizowany (szok) – do stosowania m.in. przed pierwszym użyciem w celu szybkiej dezynfekcji wody lub w przypadku gdy glony zbytnio się rozprzestrzeniły.
  • Płyn glonobójczy – dedykowany preparat do użytku profilaktycznego, zmniejszający szansę na rozwój glonów.
  • Aktywny tlen – w formie tabletek 20 gramowych, zapewnia dezynfekcję wody, która doskonale sprawdza się w wannach, z których nie będą korzystać goście a jedynie wąska grupa domowników. Zaleca się stosowanie w połączeniu z płynem glonobójczym.
  • Flokulant – substancja wytrącająca i osad z wody w wannie spa, zmniejszając zmętnienie wody.
  • Antymus lub antypiana – dwie nazwy tej samej substancji, dzięki której, piana powstająca, w wyniku pozostałych po kąpieli w wodzie kosmetyków oraz innych czynników zewnętrznych.
  • Preparaty obniżające lub podwyższające pH – pH wody w wannie powinno wynosić od 7,2 do 7,4. W regulowaniu tej wartości pomagają odpowiednie środki chemiczne. Jeżeli pH wody w wannie znacząco odbiega od normy, chlorowanie może okazać się nieskuteczne.

Czyszczenie i konserwacja wanny

Wanna spa w wyniku eksploatacji akumuluje różnego rodzaju zabrudzenia. Na niecce wanny mogą zacząć pojawiać się osady, tłuste plamki i smugi. W takich przypadkach zaleca się użycie do czyszczenia detergentu, który przeznaczony jest specjalnie do czyszczenia niecek. Wielu producentów oferuje takie rozwiązania. Odpowiedni detergent i bieżąca woda z pewnością poradzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Ilość wody w wannie utrzymuje się zwykle na tym samym poziomie, przez co na linii wody może gromadzić się warstwa osadu. Do czyszczenia tego typu zabrudzeń są na rynku specjalne preparaty, które ułatwią nam pracę, jednak wcześniej wspomniany detergent do czyszczenia niecki wanny spa w zupełności powinien wystarczyć również na tego typu zabrudzenia.

Czyszczenie filtra i obiegu wody

Ważną kwestią w przypadku eksploatacji wanny, jest dbanie o poprawny stan filtra. Jeżeli korzystamy z wanny dość często, należałoby go myć co 2-3 tygodnie. Z niektórymi zanieczyszczeniami pozostałymi na filtrze, może poradzić sobie czysta, bieżąca woda. W przypadku braku efektów możemy użyć wody pod ciśnieniem. Są jednak zanieczyszczenia, z którymi sama woda sobie nie poradzi. W przypadku kiedy woda nie wystarcza, należy użyć środka do czyszczenia filtrów. Mogą one występować w formie proszku lub płynu, który należy rozpuścić w sporej ilości wody, po czym w powstałym roztworze zanurzyć wkład filtra i pozostawić na dwie do pięciu godzin. Następnie należy dokładnie opłukać filtr. Pamiętajmy jednak, że żywotność filtra nie jest wieczna i należy go regularnie wymieniać.

Do czyszczenia i dezynfekcji orurowania wanny spa możemy stosować środki, które zostały specjalnie do tego stworzone. Do czyszczenia obiegu w wannie należy przystąpić przed wszystkimi innymi wymienionymi wcześniej krokami, jeżeli mamy zamiar wymieniać wodę w wannie. Środek należy rozpuścić w wodzie, w proporcjach zgodnych z instrukcją producenta i wlać do wanny. Wówczas włączamy pompę i pozwalamy wannie pracować przez kilka, kilkanaście minut i wyłączamy pompę. Pozostawiamy wodę w wannie na jakiś czas, a następnie ją spuszczamy.  Gdy wanna jest już pusta, możemy rozpocząć pozostałe kroki czyszczenia wanny. Dobre efekty w czyszczeniu orurowania w wannie spa daje również zastosowanie chlorowania szokowego, przeprowadzonego według instrukcji producenta.

Wanna ogrodowa – czy można z niej korzystać zimą?

wanna ogrodowa zimą

Z wanny spa w ogrodzie nie tylko można korzystać zimą, ale jest to gwarancja niezapomnianych doświadczeń. Sterownik i grzałka w wannie są w stanie doskonale kontrolować temperaturę wody, tak aby była ona odpowiednia do kąpieli. Podczas gdy wanna nie będzie użytkowana, umieszczamy na niej specjalną pokrywę, która zapobiega uciekaniu ciepła. Każda wanna będzie wyposażona w odpowiednie instrukcje, które pozwolą nam przygotować ją do pozostawienia jej na mrozie. Wanna, gdy jej nie używamy, utrzymuje temperaturę wody na odpowiednim poziomie. Należy jednak pamiętać, aby do celu zimowych kąpieli, dobrać umiejscowienie w taki sposób, że wejście do domu nie znajduje się zbyt daleko od wanny. Będziemy musieli bowiem przechodzić z wanny do domu dość szybko ze względu na niskie temperatury. 

Masz więcej pytań dotyczących wanien spa? Sprawdź naszą stronę tutaj lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.