fbpx

Wiele osób “na własnej skórze” przekonało się o korzyściach płynących z regularnego przebywania z sauny. Kiedyś jednak, aby móc z niej skorzystać, trzeba było pojechać np. do salonu SPA. Obecnie jednak coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnej sauny w domu. Czy sauna w domu to dobra inwestycja?

Prywatna sauna? To możliwe!

Obecnie w naszym kraju działa coraz więcej profesjonalnych firm, które specjalizują się w kompleksowym projektowaniu i wykonywaniu różnego rodzaju saun. Jedną z nich jest firma ASMAR, która realizuje projekty nie tylko na zlecenie salonów Spa & Wellness, ale coraz częściej także prywatnych inwestorów. Oferta różnego rodzaju jest bardzo duża. Oprócz rozbudowanych łaźni fińskich czy grot solnych tworzymy też m.in. sauny ogrodowe, dostępne w różnych wielkościach i kształtach.

Tak naprawdę prywatną saunę można stworzyć niemal wszędzie. Na poddaszu, w piwnicy, a nawet salonie, chociaż oczywiście najczęstszym wyborem jest łazienka. Wykonując projekt, możemy dostosować wielkość sauny do metrażu pomieszczenia, w którym ją umieścimy.

Jakie mamy możliwości?

Saunę można zaprojektować w pomieszczeniu na etapie budowy lub postawić ją przed domem. W niedużej odległości od sauny powinniśmy ulokować prysznic. Będzie pod nim można schłodzić ciało po zabiegu. Sauny łazienkowe i ogrodowe, tworzy się na zlecenie prywatnych inwestorów i wykonuje się na wymiar. Powstają z odpowiedniego drewna, które jest odporne na wilgoć i wytrzymałe. Firma ASMAR korzysta z wysokiej jakości gatunków drewna. Między innymi z cedru kanadyjskiego, jodły kanadyjskiej, osiki, czy świerku. Oprócz tego stosujemy kamień naturalny.

W projekcie sauny uwzględniamy również takie elementy jak m.in. prawidłowa wentylacja czy oświetlenie. Każdy klient, który decyduje się na wykonanie sauny w swoim domu, może liczyć na fachowe doradztwo w zakresie doboru optymalnego rozwiązania. Własna sauna to nie tylko sposób na doskonały relaks, ale również możliwość regularnego wzmacniania odporności organizmu.

Czy sauna w domu jest bezpieczna? 

Miłośnicy sauny cenią ją przede wszystkim za skuteczną poprawę wyglądu skóry oraz redukcję zmęczenia i stresu. Najlepsze efekty daje regularne korzystanie z jej dobrodziejstw, dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie sauny we własny

Sauna w domowym zaciszu będzie bezpieczna, jeśli wykonując ją spełnimy kilka wymogów technicznych. Projektując saunę w domu, należy pamiętać, aby piec i drzwi znajdowały się na tej samej ścianie kabiny. Wlot powietrza do sauny umieszczamy bezpośrednio nad piecem, a jego wylot powinen znaleźć się jak najdalej od wlotu.

Eksploatując ją, należy również pamiętać o zachowywaniu paru zasad bezpieczeństwa. Zapewnią nam spokój i pozwolą rozkoszować się przyjemnym ciepłem nie narażając domu na zbędne niebezpieczeństwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając saunę do domu?

  • Zasilanie – sauna w domu może być ogrzewana przy pomocy pieca na drewno albo elektrycznie. Decydując się na tę z ogrzewaniem na drewno, pamiętajmy o instalacji komina, którym dym będzie wydostawał się na zewnątrz. W przypadku zasilania elektrycznego zwróćmy uwagę na wielkość sauny. Do ogrzewania mniejszych saun może wystarczyć piec jednofazowy. Natomiast w przypadku większych niezbędny będzie piec trójfazowy.
  • Materiał – jakość materiału, z jakiego wykonana jest sauna ma bezpośredni wpływ na długość jej użytkowania. Sauny zrobione z wysokiej jakości drewna, służą przez wiele lat.
  • Obudowa pieca – aby zminimalizować ryzyko oparzenia, piec w bezpieczny sposób obudowuje się. Temperatura dobrze wykonanej obudowy pieca przekracza 50°C, nawet jeśli powietrze w saunie jest dużo gorętsze.
  • Zabezpieczenie odłączające zasilanie w momencie przegrzewania – piece najwyższej jakości wyposażone są w specjalne zabezpieczenie, które automatycznie odłącza zasilanie, kiedy w saunie dochodzi do przegrzania. Może się tak zdarzyć kiedy np. kamienie zostaną źle ułożone albo piec zostanie przykryty ręcznikiem).
  • Drzwi – drzwi sauny muszą zawsze otwierać się na zewnątrz. Nie mogą być całkowicie szczelne i powinny otwierać się nawet przez lekkie pchnięcie.