Zalety basenów przelewowych

Na pewno nieraz zetknąłeś się z basenami przelewowymi. To one umilają czas gościom aquaparków oraz znajdują się w pływalniach czy w ośrodkach odnowy biologicznej. Technologia ta jest bardzo często wykorzystywana ze względu na swoje liczne zalety, w tym funkcjonalność. Co sprawia, że baseny przelewowe są obecnie tak popularnymi oraz efektownymi akwenami?

Czym są baseny przelewowe?

Jeżeli miałeś okazje korzystać z dużego basenu hotelowego lub z takiego, który znajduje się w obiekcie rekreacyjno-sportowym, z całą pewnością zauważyłeś kratki otaczające krawędzie akwenu. Stanowią one ujście dla wody przelewającej się z basenu. W dalszej kolejności woda ta jest kierowana specjalną rynną i transportowana do zbiornika wyrównawczego. Jest on zamontowany pod dnem basenu. Kiedy zostanie w nim osiągnięty odpowiedni poziom wody, do pracy przystępuje pompa. Zasysa ona jej nadmiar i przekazuje ją dalej do filtra. To tam woda zostaje oczyszcza i trafia z powrotem do basenu poprzez specjalne dysze znajdujące się na jego dnie. Ten dość skomplikowany system jest stosowany w przypadku wielkometrażowych basenów oraz takich, z których korzysta duża liczba osób. Jednak coraz częściej można spotkać takie akweny także na prywatnych posesjach.

Zalety basenów z rynnami przelewowymi

Baseny przelewowe charakteryzują się tym, że tafla wody jest w nich idealnie zrównana z poziomem gruntu. Dlatego też pływanie w takim akwenie jest bardzo przyjemne. Widoków nie zasłania mur, można obserwować i podziwiać przestrzeń wokół. Rozwiązanie polegające na zastosowaniu zbiornika wyrównawczego, z którego woda jest transportowana dalej do filtra, zapewnia jej doskonałą cyrkulację w basenie. Woda filtrowana z całej powierzchni jest też dokładnie oczyszczona. Baseny przelewowe są głównie wykorzystywane w halach sportowych, Aquaparkach oraz dużych ośrodkach wypoczynkowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stanowiły one element domowego ogrodu. Przemawia za tym fakt, że mogą być wykończone efektowną mozaiką, co znacznie podniesie estetykę całej przestrzeni.

Wróć do bloga